Praca dla opiekunki – legalna czy na czarno?

Szukając pracy często zastanawiamy się czy lepiej znaleźć legalne zatrudnienie czy podjąć pracę na czarno. Każdy z tych sposobów ma swoje dobre strony. Trzeba zastanowić się jakie mamy plany związane z zatrudnieniem.

– Życie ciągle biegnie, warto zatem pomyśleć, że kiedyś będziemy chcieli dostać emeryturę. Warto więc pomyśleć o legalnym zatrudnieniu, które nie tylko będzie dawało dochody, ale również pozwoli wypracować lata.

– Legalna praca daje nam także możliwość ubezpieczenia. Nie wiemy jakie będzie nasze życie i czy nic si ę nie wydarzy. Ubezpieczenie jest zapewnieniem, że kiedy się coś wydarzy będziemy mogli się leczyć.

– wypadki w pracy się zdarzają. Kiedy stanie się nam coś złego, a nie będziemy mieli legalnej pracy to nie udowodnimy, że byliśmy zatrudnieni. Nie będzie szans na odszkodowanie oraz na świadczenie z tytułu wypadku. Warto także zadbać o własne ubezpieczenie decydując się na przyjęcie oferty pracy niemcy. W trudnej sytuacji należy mieć pewność że pomoc zostanie nam na czas udzielona bez dodatkowych kosztów leczenia.

– podpisanie umowy daje nam pewność, że bez ważnego powodu nie stracimy pracy. Taka gwarancja jest ważne jeśli myślimy długoterminowo. Jeśli nie chcemy się wiązać na długo to możemy pracować na czarno.

– praca bez umowy jest nie legalna. Jeśli okaże się, że pracujemy bez ważnej umowy możemy mieć poważne problemy z Urzędem Skarbowym.

Trzeba przemyśleć czy chcemy spokojnie pracować czy na własne ryzyko wiązać się z pracodawcą, który nie podpisuje umów. Czasem możemy usłyszeć, że umowa zostanie podpisana jeśli się sprawdzimy, ale najczęściej do tego nie dochodzi. Praca na umowę daje poczucie bezpieczeństwa i daje szansę na spokojniejsze życie.